Üyelerimizi Dinliyoruz Söyleşisi: Selin Yetimoğlu

selin yetimogluSevgili Selin Yetimoğlu, bize kendinizden bahseder misiniz?

1988 yılında, İzmirli bir anne ve Giresunlu bir babanın çocuğu olarak Bursa’da doğdum. İlk ve Orta okulu Ankara’da tamamlayıp, liseye Erzurum’da başladım. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümüne girdim ve 2011 yılında mezun oldum. Öğrencilik hayatım boyunca gönüllü olarak pek çok Sivil Toplum Kuruluşuyla sosyal sorumluluk projelerinde yer aldım. Yine gönüllü olarak 3 farklı sektörde İnsan Kaynakları stajı yaptım. Mezun olmadan başladığım profesyonel İnsan Kaynakları yaşamımı yurt içinde ve yurt dışında çeşitli sektörlerde ve şirketlerde sürdürdüm. Şu anda da Eczacıbaşı Topluluğu bünyesinde iş hayatıma devam ediyorum.

 

Özellikle seçme yerleştirme süreçlerinde yaptığım çalışmalar sonucunda bilgi ve tecrübelerimi 2012’den beri kendi blogumda yazıyor, fırsat buldukça üniversitelerde, zirve ve kariyer günlerinde paylaşıyorum. 2014 yılının başında tanıştığım yazarlık dünyasına, konsept danışmanlığını Mümin Sekman’ın yaptığı Hayat Bilgesi ile giriş yaptım, kendi kitabımı da yazmaya devam ediyorum.

 

Koçlukla nasıl tanıştınız?

Berlin’de çalıştığım dönemde, Alman bir koçla çalışma fırsatı buldum. Ben koçluğun ne olduğunu çok az biliyorken, yaptığımız seanslar esnasında hem karşımda duran koçumun yaptığı işten keyif aldığını görmek, hem de koçluğun kendi hayatıma sağladığı katkıları gözlemlemek bende “Ben de koç olmalıyım!” düşüncesini uyandırdı ve Türkiye’ye döner dönmez koçluk alanında yaptığım araştırmalar sonucunda House of Human’da profesyonel koçluk eğitimime başladım. Eğitimimin hemen ardından başladığım koçluk yaşamımı KPD ve ICF üyesi bir koç olarak sürdürüyorum.

 

Koçluk felsefeniz nedir?

Mark Twain şöyle yazmış: “İnsanın hayatında 2 önemli gün vardır. Biri dünyaya geldiği gün, ikincisi geliş sebebini bulduğu gün.” Ben bir koç olarak kendimi ikinci günden sorumlu hissediyorum. Kişinin dünyaya gelme sebebini keşfettiği günü yaşamasını ve ardından o sebebi hızlı ama emin adımlarla gerçekleştirmesini görmek benim koçluk felsefem. Ben kendi geliş sebebimi, aldığım koçluk desteği sayesinde buldum. En yoğun değerlerimden biri, paylaşma isteği. Sheakspeare’in “Yüreğinizde kök salarsam, meyvelerim sizindir…” sözünden yola çıkarak kişinin kendi hayatına katma değer sağlayacak adımlar attığı serüvenin bir parçası olmak da benim kendi yolculuğum oluyor.

 

Hangi alanlarda koçluk hizmeti veriyorsunuz?

Ağırlıklı olarak, kariyer koçluğu ve öğrenci koçluğu yapıyorum. Ancak bunları yaparken kendimi yaşam koçluğunun farklı alanları içinde de buluyorum ve bundan keyif alıyorum.


Koçluk hizmeti verdiğiniz kişiler en çok hangi konuda size başvuruyor?

İnsan Kaynakları ve İşe Alım şapkam dolayısıyla en fazla kariyer yaşamında aklında soru işaretleri olan kişilerden başvuru alıyorum.

 

Türkiye’de koçluğun gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Koçluk da çalışma saatlerini kendinizin belirlediği pek çok iş alanı gibi “rahat iş”olarak algılanıyor. Bu da koç olmaya yönelik talebi tetikliyor. Bu yüzden de aslında akredite olmayan veya içeriğiyle süresi yeterli olmayan eğitimleri tamamlayarak yapılan koçluklar sebebiyle bu meslekle ilgili algının yanlış yayıldığını düşünüyorum. Bu yanlışlığı düzeltmek de ancak bu mesleği hakkıyla yaparak, koçluğu yanlış tanıyanlara veya hiç tanımayanlara doğru şekilde koçluk yaparak mümkün olabilir.

 

Koçluk Platformu Derneği’nden nasıl katkı alıyorsunuz? KPD ile neler yapıyorsunuz?

Her ne mesleği icra ediyor olursanız olun, kendinizi sürekli geliştirmeli, global ve yerel gelişmeler oldukça kendinizi güncellemelisiniz. KPD’nin bu gelişim ortamını üyelerine farklı eğitmen ve eğitimlerle, bülten ve duyurularla sağladığını düşünüyorum. Koçluk zirveleri, paneller ve hafta sonu eğitimleri sayesinde meslektaşlarımızla aynı çatı altında buluşma imkanı bulabiliyoruz.

 

Hizmetinizi nasıl duyuruyorsunuz? Hizmet almak isteyen kişiler size nasıl/nereden ulaşabilir?

Özel bir şirkette çalışmakta olduğumdan koçluk hizmeti ile ilgili özel bir duyuru yapmıyorum. Web sitem ve sosyal medya hesaplarımın dışında herhangi bir PR çalışması yapmadım şimdiye dek. Selinyetimoglu.com adresinden veya info@selinyetimoglu.com üzerinden iletişim kurabilirler.

 

Vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Hayat çok değerli, her saniyesi kıymetli. Birey olarak koşarak yaşamaya çalışırken çoğu zaman kendimizi tanımayı unutuyoruz. Koçluğu olması gerekenden uzun bir süreç gibi görüp, “hap” ile hızlıca başarıya ulaşma hayali kuruyoruz. Bununla ilgili mesaj niteliğinde bir öykü paylaşmak isterim:

 

Ulu bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermiş. Bahar ilerledikçe bitki kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış. Yağmurların ve güneşin etkisiyle müthiş bir hızla büyümüş ve neredeyse kavak ağacı ile aynı boya gelmiş. Bir gün dayanamayıp sormuş kavağa:

 

-Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç?

-On yılda, demiş kavak.

-On yılda mı? Diye gülmüş ve çiçeklerini sallamış kabak.

-Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak!

-Doğru,demiş kavak.

Günler günleri kovalamış ve sonbaharın ilk rüzgârları başladığında kabak üşümeye sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başlamış. Sormuş endişeyle kavağa:

-Neler oluyor bana ağaç?

-Ölüyorsun, demiş kavak.

-Niçin?

-Benim on yılda geldiğim yere, iki ayda gelmeye çalıştığın için.

 

12 Ocak 2015

 

“Üyelerimizi Dinliyoruz Söyleşisi: Selin Yetimoğlu” üzerine 2 düşünce

  1. Gerçekten yapılan çalışmalar ve geri dönüşler çok başarılı.Bİr nevi insanlara çözüm üretme ve hedeflerine ulaşmalarında yol gösterme olarak da tanımlanabileceğimiz bu mesleği zaten iş hayatı için de de gönüllü olarak yapan,kişiye vermeyi ilke edinen yol gösterici olan erdem sahibi biri olarak profesyonel anlamda da yapmayı düşünüyorum.Yardımlarınızı bekliyorum saygılarımla…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir