Üyelerimizi Dinliyoruz: Özge Özek

ozge14 Aralık 2012

 

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, adım Özge Özek, 1980 İzmir doğumluyum. İzmir Özel Türk Fen Lisesinin ardından Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldum ve Endüstri Ürünleri Tasarımı (Yüksek lisans) yaptım. 2004-2010 yılları arasında otomotiv sektörünün önde gelen perakende şirketlerinde satış, kamu satış, bütçe ve planlama departmanlarında uzman ve yönetici olarak çalıştım. 2010 yılından itibaren ise, kurumsal hayatın getirmiş olduğu kısıtlardan kurtulmak ve geleceğimi kendim şekillendirmek için girişimci olmaya karar vererek hayatımda bir yön değişikliği yaptım. Bugün kurmuş olduğumuz danışmanlık şirketi bünyesinde yönetim danışmanlığı, sosyal medya ve marka danışmanlığı yapıyor,bilişim projelerimizi hayata geçiriyor, ‘sosyal medyayı etkili kullanmak ve online iş yönetimi’ eğitimleri veriyoruz.

2012 yılının Mayıs ayından bu yana, AC Akredite 4 Boyutlu Koçluk akademisi mezunuolarak girişimci, marka ve ilişki koçluğu yapıyor, bir yandan da Koçluk Platformu Derneğinin gönüllü sosyal medya danışmanlığı ve etkinlik fotoğrafçılığı görevini yürütüyorum.

Koçluk, kişisel gelişim, dijital medya, astroloji ve zeka oyunlarıyla ilgileniyor, 3 yıldan beri blog yazıyor, kitap okuyor ve konferanslara gidiyorum. 2013 yılında ilişkiler ve marka konularında isim yapmış bir koç olmayı, 2014 yılında iyi bir motorsiklet kullanıcısı olmayı ve triatlon (yüzme, bisiklet, koşu) yarışlarına katılmayı, 2015 yılında bilişim alanında yatırım alan bir projeyi hayata geçirmeyi, 2016 yılında ise kitap yayınlamayı ve fotoğraf sergisi açmayı hedefliyorum.

Koçlukla Nasıl Tanıştınız?

Koçlukla 2009 yılının sonunda kurumsal hayatta kalmakla girişimci olmak arasında gelgitler yaşadığım, kendi hayatımı şekillendirmeye karar verdiğim ama nereden başlamam gerektiğini bilemediğim bir dönemde tanıştım. Yakın bir arkadaşımın yönlendirmesiyle bir yaşam koçuyla çalışmaya karar verdim. Karar verdim, ama koçlukla ilgili  bilgi sahibi olmadığım için ilk görüşmeye gidene kadar kafamdan geçen düşünceleri hiç unutamayacağım; yaşam koçu nedir, ben sporcu muyum ki bir koçum olsun, yaşamıma dair tavsiyeler mi alacağım, yoksa hayatımın anlamını mı keşfedeceğim, bu kişi psikolog mudur, kimdir ki bana tavsiyelerde bulunacak,diye kafamda birçok soru dolanırken kendimi ilk seansta buldum. Takip edendönemde hayatımın en verimli dönemini o odada, o masada geçirdim: Koçluk psikologluk değilmiş, bana hayatımın amacını da söylemiyormuş, hatta yönledirmede de bulunmuyormuş. Koçluk, karşısındaki kişinin kendini daha iyi anlamasına, tanımasına yardım eden, ona bir ayna tutarak kendisini en ince detayına kadar görmesine yardım eden, kişinin korkuları ve zayıf yönlerini görmesini sağlayarak bunları güçlendirmesini sağlayan bir yol arkadaşlığıymış.

29 yaşında, sadece bir karar vermek için gittiğim koçumla çalışarak kendimi gördüğüm,beni engelleyen korkularımı fark ettiğim, bu korkuları aşmak için bakış açılarımı değiştirdiğim, geleceğimle ilgili hedefler ve bu hedefler için aksiyon planları belirlediğim için şanslıyım. 30 yaşıma bastığımda nasıl bir hayat yaşamak istediğini bilen ve bu yolda karşısına çıkabilecek olası engelleri öngörmüş biri olarak artık boşa harcayacak vaktim yok; artık önümde hedeflerim ve almam gereken yollar var. Girişimci ve Koç olmak da işte bu hedeflerim arasındaydı. Her sene hedefler dosyama yenileri ekleniyor.

2010 yılındaki hedef listeme 2 yıl içinde gerekli eğitimleri alarak, koç olmayı koymuştum. Ve bu dönemde yapmış olduğum araştırmalar sonucunda, metodoloji felsefe, araçlar ve içeriğiyle beni en çok etkileyen AC Akredite 4 Boyutlu Koçluk Akademisinden Mayıs 2012’de mezun olarak koçluk sertifikamı aldım.

Koçluk Felsefeniz Nedir?

Öncelikli felsefem gelişim alanlarına odaklanmak yönünde: Kişinin güçlü özellikleri hakkında farkındalık yaratmanın yanında, geliştirmesi gereken yönlerin de saptanması ve özellikle bunlara odaklanılması yöntemini benimsiyorum. Güçlü yönlerimiz her zaman yanımızda. Zayıf yönlerimiz üzerinde yaptığımız her bir iyileştirme ise hayatımızda çok ciddi sıçrayışlara sebep olabilir.

Diğer bir felsefem de: ‘’terzi kendi söküğünü DİKMELİDİR’’. Bir koç yaşadığı hayatla herkese örnek olmalıdır. Koçisiyle hedefler üzerine çalışırken kendi hedeflerini de aynı etkinlikle planlamalı, zayıf yönlerini geliştirmek için adımlar atmalı, zamanını iyi planlamalı, yaşam dinamiklerini dengelemeli,kendisini geliştirmeli, etkili iletişim kurmalı ve hayattan keyif almayı becermelidir.

Hangi alanlarda koçluk hizmeti veriyorsunuz?

Şimdilik yapmış olduğum sosyal medya danışmanlığı nedeniyle bir çok kurum ve kişiyle çalışma fırsatı buluyorum. Dolayısıyla o şirketlere ve bireylere marka koçluğu ve girişimci koçluğu hizmetleri veriyorum.

Ama asıl hedefim başarılı bir yaşam koçu olmak. Ben bir yaşam koçuyla çalıştım ve hayatım değişti. Hayatımın iplerini elime aldım. Dolayısıyla ben de bu alanda uzmanlaşmak ve fark yaratmak istiyorum. Benim gördüğüm faydayı herkes görsün,yaşadığım farkındalığı herkes yaşasın istiyorum. Biz ne kadar güçlü bireyler olursak, toplumsal olarak o kadar ileri gidebiliriz. Bir koç olarak daha yolun çok başındayım. Ama gelecek için çok iddialıyım J

Koçluk hizmeti verdiğiniz kişiler en çok hangi konuda size başvuruyor?

Bireyler artık kendi güçlerini keşfetmeye başladılar. İster girişimci olsun, ister bir kurumda çalışan bir birey olsun artık herkes kendi markasını oluşturmak istiyor. Özellikle gençlerle bu alanda çalışıyoruz.

Ayrıca yaptığı işi sevmeyen ve mutsuz olan kişiler ve ilişkisinde problem yaşayan kişiler bu aralar çok karşıma çıkıyor.

Türkiye’de koçluğun gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konuda ben çok umutlu ve heyecanlıyım. Koçluk hizmeti almış kişilerin hayatlarındaki farklılıklar görülüyor, merak ediliyor ve özeniliyor. Mesela ben koçluk hizmeti aldıktan sonra, çevremdeki en az 10 arkadaşım da aldı. Koçluk şirketlere, okullara da girmeye başladı. Bunlar çok sevindirici.

KPD’nin öncülüğünde, koçluğun meslek standartlarının oluşturulması çalışmaları da bizim gibi yeni koçlara güven ve umut veriyor. Çünkü yakında koçluk resmi bir meslek olacak ve belli standartları olacak. Standart demek kalite demek ve bu da bana yeni bir meslek için olumlu bir gelişme.

Koçluk Platformu Derneği’nden nasıl katkı alıyorsunuz? KPD ile neler yapıyorsunuz?

 

Düzenlediği eğitimler, etkinlikler ve projeler sayesinde KPD’nin tüm koçlar için faydalı olduğunu düşünüyorum. Ancak özellikle benim gibi koçluğa yeni başlayan kişiler için faydası çok daha fazla. Koçluğa yeni başladığınız bir dönemde tecrübeli koçlarla tanışmak, onlarla fikir alışverişinde bulunmak, beraber eğitimlere katılmak, başlangıç seviyesinde hızlı ilerlememiz için çok etkili oluyor. KPD her ay bir eğitim düzenliyor. Bu sayede sosyal medyadan psikolojiye,sosyolojiye, hukuksal süreçlere kadar devamlı bir gelişim sürecindeyiz. KPD yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri sayesinde de gönüllü olarak koçluk yapmamıza imkan veriyor. Ben şu an ‘Geleceğim Geliyorum’ projesi kapsamında,kariyer hayatına geri dönmek isteyen 2 kişiye (biri çalışma hayatına 5 yıl ara vermiş, biri de üniversiteden yeni mezun) kariyer koçluğu yapıyorum ve bundan gurur duyuyorum.

 

KPD gibi bir yuvaya sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Derneğin kurucusu Çağlar Çabuk’a ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

 

Hizmetinizi nasıl duyuruyorsunuz? Hizmet almak isteyen kişiler size nasıl/nereden ulaşabilir?

Koçluk hizmetimle ilgili bir web sitesi oluşturuyorum. Kişisel web sitem hazır olana kadar bana www.arsandanismanlik.com.tr adresinden ve sosyal medyadan ulaşabilir, ozgeozek@arsandanismanlik.com.tr ‘ye mail atabilirsiniz.

Twitter:@ozgeozek

Pinterest:ozgeozek

 

Vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bazenbüyük resmin içinde kaybolabiliyor, bir elin bizi tutup, yukarıya çekmesine veresme yukardan bakmaya ihtiyaç duyuyoruz. Bu çok normal bir süreç; yeter kifarkına varalım ve bizi çerçevenin dışına çıkartacak o eli bulalım. Hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını düşünüyorum. Birileri yaptıysa herkes yapabilir.Ve hiçbirşey tesadüf değildir. Sadece kendimizi tanıyalım, ne istediğimizibilelim, hedefler koyalım, adım atalım ve tadını çıkartalım. Hayatımızıniplerini artık elimize alalım!..

 

Sevgiler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir