Üyelerimizi Dinliyoruz: Işık Taçoğlu

Bize kendinizden bahseder misiniz?

 

Işık Tacoglu, 31, Global Kariyer Geliştirme Danışmani ve Profesyonel Koç, Kariyer Geliştirme, Bütünsel Refah (Well-Being), Catışma Çözümleme, Marka ve Pazarlama Danışmanlığı ve Koçluğu.

 

Koçlukla nasıl tanıştınız?

 

Koçluk yolculuğum 2008 yilinda basladı. Global Kariyer Gelistirme Danismanlığı Programına basladığım zamanlarda danısanlarımla yaptığım çalişmalarda soru sormanın bir sanat olduğunu farketmiştim. O dönemde de koçluk egitimi almıs olan bir arkadaşımın tavsiyesiyle kocluk programlarını araştırdım ve bu programların içerisinden uygun buldugum uluslararası bir koçluk platformu tarafından akrediteli edilmiş bir tanesini tercih ettim. Bu programın sonrasında ise, Mart 2012’de Amerika’da bulunan George Mason Üniversitesi’nin “Generative Well – Being Coaching” yani “Kendi Kendini Yenileyen Bütünsel Refah Koçluğu” programına kabul edilen en genç koç ve Türkiye’den katılan ilk katılımcı oldum ve program dahilinde Anda Kalma Koçluğu’nun üstadı Doug Silsbee’nin, Polarite Düşünce Koçluğu’nun üstadı Barry Johnson ve Cliff Kayser’in ve de Bilinçli Geçişler Koçluğu’nun üstadı ChrisWahl’un öğrencisi oldum. Profesyonel gelişimime, Bill Clinton gibi dünya liderlerinin de üniversitesi olan  Georgetown Üniversitesi’nde Liderlik Koçluğu Programı’nın yanısıra Case Western Reserve Üniversitesi’nde Olumlayıcı Sorgulama Tekniği’nin üstadı, Dr. David Cooperrider’ın yükseklisans programı olan Pozitif Organizasyon Gelişimi ve Değişimi Yüksek Lisans Programı’nda devam ediyorum.

 

Koçluk felsefeniz nedir?

 

Yaptigim koclugun temelinde Pozitif Psikoloji, Güçlü Yanlar ve butunsel refah (well-being) var. Kisilerin güçlü yanlarının farkına varmalarının hayatlarının genelinde daha başarılı olmalarına katkıda bulunacağına inanıyorum.

 

Hangi alanlarda koçluk hizmeti veriyorsunuz?

 

Çatışma Çözümleme Yönetimi, is hayatında liderlik, is hayatında star olmak, güçlü yanlarla satış, etkili sunum teknikleri

 

Koçluk hizmeti verdiğiniz kişiler en çok hangi konuda size başvuruyor?

 

Yonetici Koclugu, Gençlik Koclugu, Satış ve Pazarlama Koclugu

 

Türkiye’de Koçluğun gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Türkiye’de koclugun gelişiminin çok ümit verici olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu konuda toplumun her kesiminin büyük ihtiyacı olduğunu da düşünüyorum.Sadece ogrencilerin ya da yoneticilerin değil toplumun her kesimindeki kisilerin kocluga ihtiyacı var. Çünkü koç demek kisinin hayatında yapmak istediklerine ulaşmalarında destek olan kişi, bir nevi yol arkadaşı demek. Günümüzdeki bilgi çağının hızında bireylerin aklı ve kalbi eskiden oldugundan çok daha karışık, bu bağlamda profesyonel destek almak ve profesyonel destek alma ihtiyacının farkında olmak kisinin gelişiminde son derece önemli. Koç seciminde profesyonel oldugu kadar meslek etik kurallarını sindirmiş olan koclarla çalışıyor olmak da son derece önemli.

 

Koçluk Platformu derneğinden nasıl katkı alıyorsunuz? KPD ile neler yapıyorsunuz?

 

Kocluk Platformu Derneği, profesyonel koçlara olduğu kadar toplumun her kesimindeki bireylere Kocluk anlamında farkındalık yaratmak için caba gösteren bir kurum. KPD tarafından düzenlenen tüm egitim programlarına, networking toplantılarına ve konferanslara katılmaya gayret ediyorum. Dahası düzenlenmeye çalışılan profesyonel Kocluk toplantılarında gorev alarak KPD’ye destek olmaya da çalışıyorum.

 

Hizmetinizi nasıl duyuruyorsunuz? Hizmet almak isteyen kişiler size nasıl / nereden ulaşabilir?

 

Hizmetlerimizde kullandığımız en etkili pazarlama tekniği müşterilerimizin tavsiyesi. Ayrıca web sitemizde, twitter, Facebook gibi sosyal medya sayfalarımızda dahi zmetlerimizle ilgili ayrıntılı bilgilerimiz de mevcut.

http://www.facebook.com/imetac

http://www.facebook.com/isiktacoglu.coach

http://twitter.com/#!/isik_tacoglu

http://twitter.com/#!/imetac

www.imetac.com.tr

 

Vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

 

Kocluk kisinin kendini keşfetme ve geliştirme yolculugudur. Bu yolculuk yalnızca koçun değil aynı zamanda danışanın da  uzun ve caba sarf etmesi gereken bir yolculuktur. Koç seçimi danışan tarafından titizlikle yapılmalıdır. Koçun danışana yardım edebilme becerisi  ve samimiyeti mutlaka hesaba katılmalıdır. Bu anlamda koç adayınızla yapacağınız ön görüşmeler, kişisel stil ve uyumunuzun tayini açısından son derece büyük önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir