Üyelerimizi Dinliyoruz: Fatoş Somsa

somsaBize kendinizden bahseder misiniz?

40 yaşındayım ve 2,5 yaşında İpek Ela adında  bir kızım var.

15 yaşında Etibank ‘ta stajyer olarak iş hayatına başlamış 23 yaşında kendi işini kurmuş bir girişimciyim. Uluslararası hava ve gemi taşımacılığı ile çocuk oyun eğlence sektöründe devam eden ticari faaliyetlerimin  yanı sıra   Koçluk ve  Danışmanlık hizmetleri veriyorum.

Koçlukla nasıl tanıştınız?

Koçlukla 2009 yılında kendimde farkettiğim tazelenme ihtiyacı ve bu ihtiyacı karşılama arayışları sırasında tanıştım. Ilk olarak Fa Coach Akademi’den Profesyonel Yaşam Koçluğu ve Kurumsal Koçluk daha sonra Bahçeşehir Üniversitesi tarafından verilen Global Kariyer Geliştirme Danışmanlığı ( GCDF ) sertifika programlarını tamamladım.

Koçluk felsefeniz nedir?

Konfiçyus “ Karanlığa söveceğine kalk ışığı yak !” der. Eğer bu hayatta birşeyleri düzeltmek ,geliştirmek yada değiştirmek istiyorsak bunun için emekvermek ,sancı çekmek gerekiyor. Sadece hayal etmek , söylenmek yada kader olarak  kabul etmek kimseyi biryereulaştırmıyor. Bu kabul edişin çocukluktan itibaren beynimizin içerisine inşaettiğimiz “imkansızlık” duvarlarından  kaynaklanıyor.

Çabalamak yerine söylenmeyi ya da kabul etmeyi seçenlerin henüz kendi içlerindeki potansiyeli keşfedememiş olduklarına ve Aristotales’in de dediği gibi  “İnsan’ın tek günahı yapabileceği şeyi yapmaması”dır” sözüne  inanırım.

Bu nedenle koçluk felsefemi  şöyle özetleyebilirim. İnsanların içinde unutulmuş ya da gizli kalmış potansiyeli keşfetmelerine ve  yollarını aydınlatmalarına yardımcı olmak.

Hangi alanlarda koçluk hizmeti veriyorsunuz?

Profesyonel Koçluk Eğitimini alanlar her konuda koçluk hizmeti verebilirler ancak Aldığım eğitimleri 17 yıllık girişimcilik deneyimlerimle birleştirerek ilerlediğimde benim uzmanlık alanım Kariyer, Girişimci, Kobi  Koçluğu ve Danışmanlık hizmetleri  oldu.

Koçluk hizmeti verdiğiniz kişiler en çok hangi konuda size başvuruyor?

Koçluk hizmetlerimi iki grupta özetleyebiliriz.

Birinci Grup; Meslek seçiminde bulunmak , iş değişikliği yapmak, iş bulmak ,Kariyerini  planlamak ve geliştirmek isteyenler.

İkici Grup; Girişimci olmak isteyenler ve Kobiler; sürdürülebilir bir işletme geliştirmek, iş büyütmek konusunda destek almak isteyenler. Her iki grupta  ihtiyaca göre koçluk ya da danışmanlık hizmeti veriyorum.

.

Türkiye’de Koçluğun gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Birçok sektörde olduğu gibi Koçluk mesleği de  yeni olmasına rağmen çok fazla suistimal edilen alanlardan biri oldu maalesef. Koçluk halen mentorluk ya da danışmanlıkla karıştırılan bir alan. Ancak Koçluğa gönül vermiş profesyonel koçların her platforma koçluğun aslında ne olduğunu ve faydalarını anlatmaya çalışarak koçluk algısını yerleştirmeye çalışmaları,koçluk hizmeti alarak fayda sağlayanların faydaları paylaşmaları ve her şeyden önemlisi Koçluk Platformu Derneği (KPD) öncülüğünce  KPD-ICF Türkiye işbirliği ile Koçluk Meslek Standartlarının oluşturulmuş olması Türkiye’de koçluk mesleğinin çok önemli gelişimler sağladığını gösteriyor diye düşünüyorum. Meslek Standartları çalışmasının bir sonraki aşamasında Mesleki Yeterlilik Sınavlarını vererek “Koç” ünvanı alacak kişilerin mesleği icra edebilir hale gelmesi ya da koçluk hizmeti alacak olanların bu yeterliliği arayacak olması Türkiye’de Koçluğun gelişimi için çok önemli bir basamak olacaktır.

 Koçluk Platformu Derneği’nden nasıl katkı alıyorsunuz? KPD ile neler yapıyorsunuz?

İlk kez çok aktif olarak emek verdiğim Sivil Toplum Örgütü Koçluk Platformu Derneği olmuştur. KPD ile yollarımızın kesişmesi benim Koçluk eğitimimi tamamlamamın ardından internet sitesinde gördüğüm bir sosyal sorumluluk projesine destek vermek istememle oldu.Henüz girişim aşamasında iken başlatılan sosyal sorumluluk projesi iş arayan kadın adayları tekrar iş hayatına geri döndürmeyi amaçlıyordu . Kadın adaylara,  dolayısıyla aileye ve  topluma çok ciddi bir değer katmayı amaçlayan proje beni çok etkilemişti. Derneğimizin kurucusu sevgili Çağlar Çabuk ile tanışmam da bu vesile ile oldu. Dernek ile tanışmanın hemen akabinde yapılan ilk genel kurulda da Yönetim Kuruluna girdim. Koçluk Platformu Derneği ,Koçluk alanında ilkleri gerçekleştiren bir kuruluş.İlk Uluslararası Koçluk Zirvesi, Meslek Standartlarının çalışılmaya başlanması,farklı ekollerden gelen koçların yapılan çalıştaylarla ortak dili kullanır hale gelmesi, birbirlerini beslemesi, Ulusal Kalite Hareketine katılarak EFQM Toplam Kalite ve Mükemmellik Çalışmalarının başlatılması ve tabii ki sosyal sorumluluk projeleri, supervizyon çalışmaları ve her ay düzenli olarak koçların gelişimini sağlayan eğitimler. Dernek olarak yapılan tüm çalışmalarda aktif olarak rol alıyorum ve tüm bu süreçler derneğe katkı vermemi sağladığı gibi yapılan her çalışma aslında benim kendi gelişimime de çok ciddi değer katıyor.

Koçluk Platformu Derneği hem koçluk mesleğinin gelişimine, hem de  koçların gelişiminde çok önemli bir rol oynuyor. Bu söyleşi vesilesi ile ben bir kez daha Sevgili Çağlar Çabuk’a bu derneğin kuruluşundan itibaren verdiği tüm emeklere teşekkür etmek isterim.

 

Hizmetinizi nasıl duyuruyorsunuz? Hizmet almak isteyen kişiler size nasıl / nereden ulaşabilir?

Kendi adımı taşıyan web sitemde tüm hizmetlerim ve çalışmalarım yer alıyor. Ayrıca bana ulaşmak isteyenler aşağıdaki detaylardan ulaşabilirler.

www.fatossomsa.com

http://tr.linkedin.com/in/fatossomsa

www.facebook.com/fatossomsa

 

Vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Amaç ister dönüşüm ister gelişim olsun Virginia Star ‘ın şu sözleri bana Koçluk bakış açısının ve profesyonel koç dokunuşunun önemini anımsatıyor.

“Hayata olması gerektiği gibi değildir. Olduğu gibidir. Onu değiştiren onunla başa çıkma biçiminizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir