Üyelerimizi Dinliyoruz: Fatma Betül Eren

fatma betuk

Bize kendinizden bahseder misiniz?

 

Merhaba, ben Fatma Betül EREN, 2 Şubat 1956 İstanbul doğumlu, elektronik ve haberleşme mühendisiyim. 23 yıl Koç Grubu şirketlerinden Beko Elektronik firmasında AR-Ge’ de uzmanlık ve yöneticilik yaptım. Koç Grubunda kişisel gelişimle ilgili konularda dahil olmak üzere çok sayıda eğitim aldım, Beko Elektronik’te Kalder ödülü çalışmaları sırasında KÖYK ekibinde yer aldım. Daha sonra, Kalder denetçiliği yaptım. Uzun yıllar Ar-Ge’de çalıştıktan sonra, emekliye ayrıldım. Bu bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak için çeşitli alanlarda danışmanlık yaptım. Bu arada çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde görev aldım ve bu bağlamda 2 yıl gönüllü etüt öğretmenliği yaptım. Daha sonra,yine sosyal sorumluluk projesi kapsamında özellikle üniversite öğrencilerine liderlik, karar verme, ikna etme, kaynak yaratma, değişim gibi konularda eğitimler verdim. LIVCON sertifikalı Koç ve NLP uzmanıyım.

 

Koçlukla nasıl tanıştınız?

 

Koçlukla ilk tanışmam, emekli olduktan sonra tesadüfen gittiğim bir eğitim programında 2006 yılı sonlarında oldu ama eğitim almaya 2011 yılı başında başladım. 2006 yılında Koçluk daha yeni yeni tanınmaya başlamıştı. Koçluk bugün yükselen bir değer hatta meslek olarak yerini almaya başlarken, bende bir Koç olarak bu sistemin içindeyer aldığım için mutluyum.

 

Koçluk felsefeniz nedir?

 

Mühendis olmam ve teknik kökenli bir işte çalışmam gereği, yıllarca daha somut alanlarda hizmet verdim. Koçluk felsefesiyle tanıştıktan sonra, soyut dünyayla ve bu işle uğraşan çok güzel insanlarla tanıştım. Koçluğun, çeşitli danslardan oluşan bir potpuri olduğunu düşünüyorum. Örneğin, dansa valsle başlayıp, çeşitli dansları yaptıktan sonra bambaşka bir dans türü ile noktalıyorsunuz. Uzun yıllar boyunca, proje planları, bir sonraki adımı ve daha sonrasını planlamak bende her şeyi kontrollü yapmakla ilgili kontrol mekanizmaları geliştirmişti. Koçluk ile birlikte, hayatı ve yaşananları yargısız ve olduğu gibi kabullenmeyi öğrenmeye başladım. Hayatın bir ve sıfırlardan oluşmadığını, monotonluktan uzak, her insanın bir renk olduğunu, bir değer yarattığını, Ben’i bırakmam gerektiğini öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Koçluk bana kişisel anlamda değer kattı ve katmaya devam ediyor. Aldığım eğitimlerden sonra, karşımdaki kişileri sanki başka bir gözlükle seyrediyor gibiyim. Bugüne kadar edindiğim değer yargılarımda özellikle son bir senedir ciddi değişimler oldu ve olmaya da devam ediyor. Koçlukla beraber mükemmele giden yolculukta her gün kendimi aşmaya çalışıyorum.

 

Hangi alanlarda koçluk hizmeti veriyorsunuz?

 

Aldığım sertifika gereği pek çok alanda koçluk hizmeti verebiliyorum. Bugüne kadar yaşam koçluğu ve yönetici koçluğu yaptım.

 

Koçluk hizmeti verdiğiniz kişiler en çok hangi konuda size başvuruyor?

 

Özellikle Koçluk ile ilgilenmeye başlamamdan sonra, gerek ailem gerekse arkadaşlarım arasında bile pek çok konuda bana fikir danışan ve sorunlarını anlatanlar oluyor. Genel olarak yaşadıkları çeşitli sorunlar nedeniyle çözüm bulduklarımız oldu. En çok hoşuma giden, müşterilerin sorunlarını kendileri  çözmeye başladıklarında, yüzlerinde oluşan şaşkınlığı izlemek. Kendi gerçekliğini her saniye yeni baştan yaratan bir canlı olan insan, kendi farkındalıklarını yaşamaya başladığında sorunlarını ortaya koymaktan çekinmiyor. Biz Koçlar olarak, müşterilerimizle yaşadığımız her seans sonrası, yeni bir şeyler öğrenmenin de zevkini yaşıyoruz.

 

Türkiye’de Koçluğun gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Koçluk, yakın bir zamanda meslek haline gelecek ve bununla ilgili akademik çalışmalar yapılacak. Pek çok konuda yardım veya farkındalık isteyen kişiler veya kurumlar, bunu kullanmayı deneyecekler ve bir çığ gibi büyüyecek. Dernek olmamızın ve hatta ileride meslek odası haline gelmenin Koçluk mesleğine ciddi katkıları olacağını düşünüyorum. İnanıyorum ki, aynı prensip ve düşünce altında birleşen Koçlar birarada ciddi bir güç oluşturarak Koçluğun meslek haline gelmesinde büyük pay sahibi olacaklar.

 

Koçluk Platformu Derneğinden nasıl katkı alıyorsunuz? KPD ile neler yapıyorsunuz?

 

Derneğin yaptıklarını ve yapmaya çalıştıklarını çok değerli buluyorum.

 

Hizmetinizi nasıl duyuruyorsunuz? Hizmet almak isteyen kişiler size nasıl / nereden ulaşabilir?

 

Sosyal medyada aktif olarak var olmaya çalışıyorum. Facebook, twitter, linkedin gibi grupların hepsine üyeyim ve aktif olarak kullanmaya çalışıyorum. E-posta grupları ile yaptığım işi duyurmaya çalışıyorum. Kendi adıma bir site kurmak ile ilgili hazırlıklarım bir yandan devam ediyor ve çok kısa bir süre sonra, internet ortamında da kendi adıma ait site ile var olmayı planlıyorum.

 

Vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

 

Yenilikleri ve değişimi seven bir karakterim var. Keşke 2006 yılından beri bu sektörde var olabilseydim. Hala geç kalmadığımı düşünüyorum. Özellikle danışmanlıktan daha fazla koçluğun insan gelişimine katkı sağladığını ve farkındalığını artırdığını düşünüyorum.Danışmanlıkla koçluk arasında tercih yapmak zorunda kalsam, seçimim Koçluk olurdu. İnsanlara dokunabilmek, hayatlarındaki farkındalığı artırmak ve herşeyden önce kendilerinin isteklerinin değerli olduğunu gösterebilmek için Koçluğun mükemmel bir araç olduğunu düşünüyorum.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir