Üyelerimizi Dinliyoruz: Emre Hasan Saylık

10 Ekim 2012

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Emre Hasan Saylık. Yönetim Danışmanı ve Eğitmen olarak çalışıyor ve Profesyonel Koçluk yapıyorum. Projelerimde öncelikle “Markalaşma”, “Yönetim İletişimi”, “Müşteri Deneyimi” ile “Pazarlama Sosyolojisi” ve “Toplumsal Dönüşüm” dinamikleri üzerine odaklanıyorum. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Reklamcılık dersi veriyorum. Kendimi mizaha düşkün bir öğrenme meraklısı olarak görüyorum.

Koçlukla nasıl tanıştınız?

Koçluk kavramı ile 2000’lerin başında bankacılık sektöründe ürün yönetiminde çalışırken tanıştım. Dinlediğim ilk seminerlerde bana koçluğun çalışanların iş performansını artıran bir araç olduğu anlatılmıştı. Öğrenmeye başladıkça, koçluğun aslında insanların kendileriyle ve çevreleriyle barışık şekilde, istedikleri hayatı her yönüyle kurgulamalarına ve yaşamalarına hizmet eden bir olgunlaşma süreci ve ciddi bir yaşam kalitesi arayışı olduğunun farkına vardım.

Eğitim ve danışmanlık alanına yoğunlaşmam sonrasında ise koçluğun kendimi geliştirmemde beni destekleyecek en önemli unsurlardan biri olacağını anladım ve farklı koçluk öğretileri konusunda çalışmaya başladım. Son olarak Bilgi Üniversitesi’ndeki Çağlar Çabuk tarafından verilen 4 Boyutlu Koçluk sertifika programına katıldım.

Koçluk felsefeniz nedir?

“Kişisel Özgürleşme” ifadesiyle tanımlayabilirim. Bu ölçüt, hayatın her anlamda hafif, eğlenceli ve üretken olmasına giden yoldaki en önemli mihenk taşı.

Hangi alanlarda koçluk hizmeti veriyorsunuz?

Kendimi herhangi bir alt koçluk kategorisine yerleştirmeyi tercih etmiyorum. Biz gündelik hayatı kategorilere ayırmaya çalışsak da aslında hepimiz tek ve bütün bir hayat yaşıyoruz. Dolayısıyla, yaşamında adımlar atmaya gerçek anlamda istekli ve dönüşüme uyum göstermeye kararlı olan herkesin bu yolculuklarındaki koçu olabilirim.

Koçluk hizmeti verdiğiniz kişiler en çok hangi konuda size başvuruyor?

Hayatında belirlediği herhangi net bir alanda yol almak isteyenler ile kendini bir dönüşümün arifesinde hissederek bu yolculuklarında kendilerine eşlik etmemi isteyenler şeklinde iki grupta toplamam mümkün.

Türkiye’de Koçluğun gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Koçluğun Türkiye’de henüz ilk adımlarını atmaya başladığına inanıyorum. Daha gidilecek çok yol var. Toplum yapımız da batı dünyasından belli noktalarda farklı. Muhtemelen kendimize has bir gelişim dönemi yaşayacağız. Koçluğun meslek olarak kabul görmesi önemli bir adım olacak. Koçluğun bu yönüyle ekonomik sisteme giriyor olması hem destekleyici ve hem de ilk aşamada ayıklayıcı olacaktır sanırım ki böylesi uzun vadede daha sağlıklı sanırım.

Koçluk Platformu Derneği’nden nasıl katkı alıyorsunuz? KPD ile neler yapıyorsunuz?

KPD bence Türkiye’de koçluk mesleği açısında önemli bir kurumsal hareket durumunda. Aynı zamanda koçların gelişimini ve iş süreçlerini desteklemesi açısından da önemli bir görevi üstleniyor.

Ben de zaman zaman seminerler ile tüm üyelerle bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum ve aynı zamanda yetkinliklerim doğrultusunda KPD yönetimine destek olmaya çalışıyorum.

Aynı zamanda KPD tarafından organize edilen çeşitli sosyal sorumluluk projelerine elimden geldiğince katılmaya çalışıyorum. Bu tip projeler hem koçluk sürecindeki gelişiminizi destekliyor, hem de koçluğa adım atmış sizin gibi diğer profesyonellerle tanışma ortamını yaratıyor olması açısından bence önemli.

Hizmetinizi nasıl duyuruyorsunuz? Hizmet almak isteyen kişiler size nasıl / nereden ulaşabilir?

“Ağızdan ağıza” yöntemi aslında halen en geçerli olanı. Ancak mobil internetin bize armağanı sosyal medya ile bu yöntemin de evriminde yeni bir aşamaya ulaştık.

Hizmetlerim hakkında detaylı bilgiyi ve güncel yazılarımı ilgilenenler için websitem üzerinden paylaşıyorum. www.emresaylik.net adresini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

 

Doğrudan bir mesaj değil belki ama Janis Joplin’in 1971 yılında hit olan şarkısı Bobby Mc Gee’de geçen bir mısrayı beğenirim. Şarkı sözleri Kris Kristofferson’a ait.

 

“Feeling good is good enough for me”

“İyi hissedebilmek benim için yeterince iyidir” 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir