Üyelerimizi Dinliyoruz: Çetin Deniz

cetindenizBize kendinizden bahseder misiniz?

Çetin Deniz (Yaşam Koçu, Mega Hafıza Master Eğitmeni)

1973 doğumluyum, ilk olarak 1998’de Trakya Üniversitesi Elektrik bölümünü, 2010’da Anadolu Ünversitesi İşletme bölümünü bitirdim. İstanbul Üniversitesi’nde Liderlik ve Girişimcilik alanında yüksek lisans eğitimine halen devam etmekteyim. Kariyerimin son on yılını orta düzey yönetici olarak sürdürdükten sonra, profesyonel koçluk eğitimimi Kadir Has Üniversitesi’nde Association for Coaching (AC) onaylı 4 Boyutlu Koçluk programında tamamladım. Kariyer ve öğrenci koçluğunun yanı sıra yaşam koçluğu yapmaktayım. “Mega Beyni Etkin Kullanma”, “Mega Anlayarak Hızlı Okuma” master eğitmeni olarak çeşitli dergi ve gazetelerde köşe yazıları yazıyorum, 2012 yılında “Hayatınla Mesajlaş” adlı kitabım yayınlandı.

 

Koçlukla nasıl tanıştınız?

Kişi bireysel olarak başka kişilere fayda sağlama amacında ve anlayışında ise,sürekli olarak kendisini geliştirici faaliyet ve eğitimlere yönelir. Bu arayışlarımın ve eğitimlerimin devam ettiği bir süreç içersinde koçluk gerçeği ile tanıştım. Aslında beni cezbeden ve kendimde olmasını istediğim kısmı, koçluğun anlayışı ve bakış açısı içerisinde koç olacak kişide aşağıdaki tanımları barındırmasıdır.

 • İnsanlara yardım etmek için büyük bir arzu duyma
 • Üstün dinleme becerilerine sahip olma
 • İyilik, merhamet ve yeteneği güçlü bir şekilde harmanlanmış olma
 • Yargısız olma, sezgisel güce sahip olma
 • Kişisel sınırları bilme
 • Hayata pozitif bakma
 • Güçlü iş becerilerine sahip olma
 • Empati kurabilme
 • Etkili iletişim kurma
 • Kendi yaşamını yönetebilme
 • Gerçeğe odaklanma
 • Yaratıcı olma

4B Profesyonel Koçluk eğitimini tamamladıktan sonra koçlukla tanıştığıma daha çok seviniyorum.

Koçluk felsefeniz nedir?

Koçluk felsefemin en önemli kısımlarını;  tarafsızlık, gizlilik, eşitlik anlayışı oluşturuyor. Tabiî ki koçluk felsefesinin içerisinde sosyal ve toplumsal sorumluğunuzu da ön planda tutmanız hatta hiç unutmamanız gerekiyor.

 

Hangi alanlarda koçluk hizmeti veriyorsunuz?

Yaşam Koçluğu, KariyerKoçluğu, Öğrenci Koçluğu yapıyorum. Koçluğu şu anda bireysel olarak yapıyorum.

 

 

Koçluk hizmeti verdiğiniz kişiler en çok hangi konuda size başvuruyor?

Genel olarak söylemek gerekirse, dağınıklık, düzensizlik, çok şeyi aynı anda yapma isteği insanımızın genel sıkıntısı. Bunun yanında hayat masasının üzerinde çok şey duran insanlar benimle görüşme isteği duyuyorlar. Tabiî ki masanın üzerindekileri temizlemeye başladığınızda, karşınızda ayağa kalkan insanı gördüğünüzde bir koç olarak siz de mutlu oluyorsunuz.

 

Türkiye’de Koçluğun gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye de Koçluğun son zamanlarda  uzun bir yol kat ettiği düşüncesindeyim. Son zamanlarda dedim çünkü Koçluk Platformu Derneğinin özverili girişimleri ve son düzenlemiş olduğu 1. Koçluk Zirvesi ile bundan sonrasında koçluk gelişiminin daha hızlı bir yol alacağı düşüncesindeyim.

 

Koçluk Platformu Derneği’nden nasıl katkı alıyorsunuz? KPD ile neler yapıyorsunuz?

Koçluk Platformu Derneğinin bana katkısını şöyle görüyorum. İnsan vücudunda kalp önemli bir yer tutar. Çünkü vücuttaki kanı kılcal damarlara kadar pompalama görevini üstlenmiştir. İşte bununla yan yana koyduğunuzda Koçluk Platformu Derneği bu sistemde kalp görevini görüyor. Ben de bir üyesi olarak sosyal sorumluluk projeleri, sosyal organizasyonları, koçluk bilinci çalışmaları ve eğitimlerle  kesintisiz sürekli bir katkı alıyorum.

 

Hizmetinizi nasıl duyuruyorsunuz? Hizmet almak isteyen kişiler size nasıl / nereden ulaşabilir?

Hizmetimi genelde interneti kullanarak duyurmaya çalışıyorum. www.cetindeniz.org internet sitem veya www.kiged.com “Kişisel Gelişim Dükkanı” isimli sitemi hizmetlerimi duyurmak için kullanıyorum. www.facebook.com/kiged  sayfamızda takip edilen siteler arasında. Hizmet almak isteyenler bilgi@kiged.com , mail adresimize mail atarak bana ulaşabilirler.

 

Vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Hayat olabildiğince gürültülü akan bir nehir gibi. Nehrin dalgalarına karşı tüm gücümüz ile mücadele vermeye çalıştığımız sürece dalgaların içersinde yorgun düşeriz. Nehirle sürekli mücadele etmek ve savaşmak yerine kendimizi akışına bırakabileceğimiz yüzme şeklini öğrenmenin çok daha doğru olacağını düşünüyorum. Herkesin, kişisel gelişimlerini tamamlayacak eğitimlere devam etmelerini ve mutlu sağlıklı bir yaşam sürmelerini diliyorum.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir