Koçlukta Sözleşme Konusuna Koçlar ve Koçiler Nasıl Yaklaşıyor?

Geçtiğimiz sene içinde 26 Koçi ve 60 Koçun katılımıyla bir anket düzenledik. Anketimizin konusu Koçlukta sözleşmeydi. Anketin sonuçlarını derleyerek sizlerin paylaşımına sunmak isteriz.

Koçluk mesleğini yapan katılımcılarımızın 25’i 1 yıldır, 12’si 2 yıldır, 23’ü 3 ila 8 yıldır koçluk yaptığını belirtti.

Aralarından 19 Koç’un, 200 saatten fazla koçluk tecrübesi bulunuyor.

Öncelikle Koçlarımızdan aldığımız yanıtlara bakalım.

Koçlukta sözleşmenin sizin için önemi nedir diye sorduğumuzda aldığımız bazı yanıtlar şöyle oldu:

  • «Karşılıklı anlaşma yazılı olduğunda karşılıklı kurallar net bir şekilde belirlenir hatırlatıcı olur. Uyulmadığında geriye dönüp bakılabilir. Sözde kalırsa anlaşmayı hatırlamak zor olur. Ayrıca danışan bu konuyu yeni öğrendiğinden olayı ciddiye alır.»
  • «Koçluk mesleğinin ciddiyetinin temel taşıdır.»
  • «İlişkimizin güçlenmesi için ilk adım olduğunu düşünüyorum. Ayrıca gizlilik ilkemiz ve mesleki profesyonellik olarak faydalı.»
  • «Koçun ve danışanın bir koçluk yolculuğuna çıkmadan önce, karşılıklı olarak birbirlerine kendilerini ifade etmeleri gereklidir. Koçun yaptığı işi detaylarıyla anlattıktan sonra, yapılacak bu sözleşme, danışanın beklentilerini de netleştirecektir.»

Hizmet bedelini nasıl aldığını sorduğumuz koçlarımız şöyle yanıtladı:

 

“Sizce sözleşme hangi durumlarda feshedilebilir?” diye sorduğumuzda aldığımız yanıtların oranları şöyle oldu:

Koçiler ne diyor?

Koçiler için hazırladığımız ankette ilk sorumuz olan “Koçluk almanın önemine inanıyor musunuz?”a Koçilerin %92’si Evet derken %8’i Hayır dedi.

Ankete katılan Koçilerin 18’i en fazla 6 seans koçluk aldığını belirtirken 5 tanesi de 20 seanstan fazla koçluk aldığını belirtti.

Sözleşme imzalamanın koçluk ilişkisine etkisini sorduğumuz koçilerin%50’si “Müşterinin (koçluk alanın) koçuna güven duymasını sağlar” derken %83’ü “Koçluk ilişkisinin hukuki çerçevesini düzenler” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir