2016’dan Bize Kalanlar

Uzun ve zorlu bir yıl geride kaldı. Koçluk Platformu Derneği açısından etkinliklere odaklandığımız ve dernek olarak erişimimizi arttırmayı hedeflediğimiz bir sene oldu.

Yılın özetini yapmak için 2016’yı iki ayrı bölüm olarak değerlendirmek doğru olur: Koçluk yaparken kullanabileceğimiz yetkinliklere odaklandığımız eğitimler yaptığımız ilkbahar dönemi ve daha çok koçluk mesleğinin son dönemde ilham aldığı yeni ve yaratıcı akımları incelediğimiz sonbahar dönemi.

İlkbahar etkinliklerimizden daha önce bahsetmiştik. Eylül – Aralık ayları arasındaki dönem etkinliklerimizin en dikkat çeken boyut güncel konuları oldu: Öncelikle Eylül ayında geçtiğimiz yıl üzerine çok konuşulan “Mindfullness” olarak tabir edilen ve Türkçe’ye “anda kalıp fark etmek” adıyla çevirebileceğimiz kavramı koçluk açısından inceledik. Bir eğitimden daha çok atölye çalışması havasında geçen bu ilginç etkinliği bizlere konunun önde gelen uzmanlarından Shirli Ender Büyükbay sundu. Aynı zamanda derneğimizin 6. yaşgününü kutladığımız bu etkinliği takip eden hafta ise Ankara’da bu kez başkentteki 60’ı aşkın meslekdaşlarımızda buluşarak koçluk mesleğinin ihtiyaçlarını konuşma fırsatı yakaladık.

Ekim ayında kurumsal üyelerimizden Anka Koçluk kurucusu Gökçe Pınar’ın verdiği “Değerlerle Koçluk” başlıklı eğitimle özellikle kritik kararlar arifesindeki danışanlarımıza değerlerini de dikkate alarak nasıl yaklaşabileceğimizi konuştuk. Kasım ayında Gelişim Gezginleri’nin kurucusu Meral Dal “Sanatla Koçluk” eğitiminde koçluk seansları sırasında sanat öğelerinin kullanım alanlarından bahsetti. Aralık ayında ise Dale Carnegie koçu ve AC Türkiye konsey üyesi Kutsal Köse her geçen gün daha da ilgi çeken koçluk alanlarından biri olan “Takımlara Koçluk” kavramıyla tanıştırdı katılımcılarımızı. Her biri birbirinden ilginç detaylarla bezenmiş bu dört etkinliğe gönüllü olarak katkıda bulunan tüm eğitmenlerimize sonsuz teşekkürler!

Yıl sonu gelmeden son etkinliğimiz ise ilkini geçen yıl hayata geçirdiğimiz Gelişim Üniversitesi’nde yaptığımız etkinlik oldu. Derneğimizin Genel Sekreteri Dilek Porsuk ve Yönetim Kurulu üyemiz Elçin Ünlü’nün yönettikleri bir Koçluk Paneli hem üniversiteli öğrenciler hem de ilgili öğretim üyelerinin katılımıyla büyük ilgi çekti. Sıradışı işleyişi ile genç kitleye koçluğun ne olduğunu ve nasıl hayata geçirildiğini canlı bir örnekle hayata geçirme fırsatı bulduk. Yine geçen yıl uluslararası öğrenci kurumu AIESEC’le yaptığımız gönüllü çalışmada hizmet alan danışanlarımızdan Alihan Bolat’ın edindiği deneyimi paylaştığı konuşması, genç üniversite öğrencilerine koçluk kavramından neler bekleyebilecekleri hakkında fikir verdi.

Böyle geçti koca bir yıl. Ülkenin içinden geçtiği zor dönem dikkate alınırsa hiç birimiz için kolay bir sene olmadı. Ama sevdiği işi saygı duyduğu mesleğe hizmet veren bir dernek çatısı altında hayata geçirmeye gayret gösteren bizler için her dakikası önemli ve değerli derslerle dolu bir dönem oldu 2016 yılı.

Derneğimiz yönetim kurulu adına tüm meslekdaşlarımın yeni yılını kutlarım.

 

Olağan Genel Kurul Tarihi Duyurusu

Tüm üyelerimize duyuru: Olağan Genel Kurul Toplantımız 19 Ocak 2017 günü saat 19:00’da, eğer çoğunluk sağlanamazsa çoğunluk şartı olmaksızın yapılacak ikinci toplantı 26 Ocak günü aynı saatte Levent 199, Workinton Levent adresinde yapılacaktır.

Yeni dönemde yönetim organlarımızda görev almak isteyen üyelerimizin baskan@koclukplatformu.org ve genelsekreter@koclukplatformu.org adreslerine kendilerini tanıtan ve hangi yönetim fonksiyonlarında görev almak istediklerine dair kısa bir yazı ile başvurmaları rica olunur.

Sonbahar Etkinliklerimiz Belli Oldu!..

Koçluk Platformu Derneği etkinlikleri son hızla devam ediyor. İstanbul ve Ankara’da yaptığımız iki etkinliğin ardından yıl sonuna kadar olan dönemde 3 değişik eğitimimiz olacak.

  • Gökçe Pınar: Değerlere Koçluk – 24 Ekim 2016

Karar verme sürecinde olan kişilere uygulayabileceğiniz koçluk teknikleri öğreneceksiniz.

  • Meral Dal : Sanatla Kocluk – 14 Kasım 2016

Koçluk seanslarında sanatı kullanma yöntemlerini konuşacağız ve 1 koçluk aracı uygulaması yapılacaktır. Çalışmamızın teması: İç Ses Çalışması ve Bizi Engelleyenler Resim, yazı, beden, müzik ve daha pek çok yaratıcı tekniğin koçluk sırasında nasıl kullanabiliriz.

  • Kutsal Köse: Takımlara Koçluk – 19 Aralık 2016

Günümüzde kurumsal firmalar tarafından sıkça tercih edilen Takımlara Koçluğu: Koçluk yapacağımız takımın doğasını anlamanın ve bu takıma nasıl koçluk yapılacağını konuşacağız.

Tüm eğitimlerimiz toplantı odaları iş ortağımız Workinton uygun mekanlarında yapılacak olup lokasyonlar çok yakında belli olacaktır. Etkinliklerimiz tüm üyelerimiz için ücretsiz olup tüm detayları sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sonbahar etkinliklerimizde bizim için gönüllü olarak eğitim verecek olan eğitmenlerimizin CV’lerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kutsal Köse  |  Meral Dal  |  Gökçe Pınar

Derneğimizin doğum gününü İstanbul ve Ankara’da kutladık!

Derneğimiz 6 yaşına girdi!.. Dile kolay, koçluk mesleği odaklı 5 uzun yılın ardından geçtiğimiz hafta 26 Eylül gönüllü eğitmenimiz Shirli Ender Büyükbay’ın katılımıyla keyifli bir “Mindfulness” etkileşimli söyleşisi ile İstanbul’da ve 1 Ekim’de de Ankara’lı meslekdaşlarımızın katılımıyla düzenlediğimiz özel Ankara buluşması ile kutladık. Ankara buluşmamızda ayrıca Ankara il temsilcimiz Arzu Köksal’ı da Ankara’lı KPD dostlarına takdim etme fırsatı bulduk.

Çok renkli, sıcak ve birleştirici geçen bu iki etkinliğin ardından derneğimize her zamanki gibi aktif ve başarılarla dolu bir yeni yıl diliyoruz.

Pusulamız: Vizyonerlik, akılcılık, bilimsellik ve özgünlük.