2016’da KPD

Koçluk Platformu Derneği’nde ilk yılımız sona erdi: Geçtiğimiz yıl bir sosyal buluşma, bir eğitim çalıştayı, üyelerimizin her tür etkileşimli internet ortamında kullanabilecekleri bir dijital rozet projesi, hangi konularda uzmanlaştıklarını anlatan bir video projesi ve mesleki yeterlilik (MYK) sürecinde son gelinen noktayı tüm koçluk mesleği camiasına anlattığımız ve sektörümüzün diğer dernekleri olan ICF ve EMCC ile ortaklaşa düzenlediğimiz bilgilendirme konferansı düzenledik.

Ayrıca fiziksel olarak dernek adresimizi paylaşımlı bir ofis ortamı olan Workinton (eski adıyla Urban Station) çatısı altına taşıyarak daha kolay ulaşılır hale getirilmesi, üye koçlarımız için indirimli toplantı odası ve avantajlı seanslık oda kiralama fiyat anlaşmaları yapılması da 2015 gündemimizde hayata geçirdiğimiz projelerden oldu.

Ayrıca geçtiğimiz yıl teknolojik altyapı çalışmalarında da odaklandık. Web sitemiz ve her geçen gün büyüyen arşivimizi tutmanın sürdürülebilir ve makul maliyetli olarak yeniden kurmanın yolunu bulmaya çalıştık: Gerçek sivil toplum örgütü ruhuna uygun olarak tamamen kendi kaynaklarımızı kullanarak ve 0 (yazı ile: sıfır) TL maliyet ile baştan aşağı yenilediğimiz web sitemiz ile geçmişimize ait tüm dokümantasyonu kalıcı olarak arşivleyip derneğimizin çağdaş yapısına uygun, içerik paylaşımı ve fonksiyon açısından gelişime açık bir formata kavuşturduk. Artık web sitemizi hiç bir IT profesyoneline ihtiyaç duymadan sadece kendi mesaimizle yaşatabiliyor ve yeni fonksiyonlar ekleyebiliyoruz. Teknolojik altyapıya yapılan bu yatırımın önümüzdeki dönemde yapmak istediklerimiz açısından derneğimizi öne çıkaracağını ve koçlarımızın hem bireysel hem de iş potansiyeli alanlarında gelişmelerine fayda sağlayacağını düşünüyoruz.

Her geçen gün gelişen ve daha da yaygınlaşan koçluk mesleği için çok daha iyisini yapabileceğimizi biliyoruz; koçluk kavramı artık toplumsal ve kurumsal alanda her yönüyle konuşulan ve tartışılan bir konu haline geldi. Bu bağlamda 2016 yılında daha etkin olacağımız, daha etkileşimli olacağımız bir sene planlıyoruz. Aralık ayında yaptığımız geniş katılımlı (tüm alt kurullarımızdan temsilcilerin de bulunduğu) bir yönetim kurulu toplantısında bu yolda atabileceğimiz adımları tartıştık ve önemli kararlar aldık.

2016’da KPD’nin üç önemli önceliği olacak:

  1. Koçluk mesleğine yeni başlayan meslekdaşlarımıza yönelik “Süpervizyon” hizmeti vermek için bir sistem kurmak
  2. KPD web sitesi kapsamında öncelikle kurumsal, ikinci aşamada bireysel üyelerimizin (verdikleri eğitimler, hizmetler vb) faaliyetleri hakkında bilgi veren bir dijital bir platform oluşturmak.
  3. Aktif üyelerimiz için düzenlenecek eğitim seminerleri hayata geçirmek ve bunlar kanalıyla kurum içi gelişim ve etkileşim sağlamak.

Yapacağımız tüm etkinlikleri Haberler ya da Etkinlik Takvimi sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.

Tüm KPD ailesi adına yeni yılın hem üyelerimiz hem de koçluk camiası için verimli geçmesini dilerim.

Yalçın Arsan

“2016’da KPD” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir